sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Jihočeský kraj podporuje spolupráci škol se zaměstnavateli
18.02.2009


S blížícím se přijímacím řízením pro školní rok 2009/2010 se pro žáky, kteří mají zájem o technicky zaměřené učební obory, otevírá zajímavá možnost uplatnění se v budoucnu na trhu práce. Jihočeský kraj totiž připravuje grantový program s názvem „Podpora firem při přípravě učňů na povolání". Chce tak podpořit zaměstnavatele, kteří spolupracují se středními školami při zajišťování praktického vyučování žáků a dále i v jiných aktivitách.
„Budoucí zaměstnavatelé žáků a studentů nejlépe ví, jaké požadavky budou kladeny na absolventy škol při nástupu do zaměstnání. Proto i firmy mnohdy zadávají žákům řešení úloh, které vycházejí z praxe. Studentům vyšších odborných škol zase nabízejí témata pro zpracování absolventských prací. V některých případech se zaměstnavatelé podílejí i na zpracování školního vzdělávacího programu a na aktualizaci oborové nabídky vyšších odborných škol ve vazbě na akreditační řízení," říká Jiří Moravec, vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Jihočeského kraje.
Největší podíl spolupráce zaměstnavatelů je v oblasti zajištění praktického vyučování žáků učebních a studijních oborů s maturitní zkouškou zaměřených na strojírenství, elektrotechniku a stavebnictví, a v oblasti umožnění vykonání praxe žáků odborných škol na svých pracovištích.
„A je to jak u oborů studijních, tak i učebních. Firmy školám většinou přispívají finančně jak pro školní, tak i pro mimoškolní aktivity, stejně tak poskytují nepeněžní dary, kdy školám poskytují zařízení, spotřební materiál, půjčují stroje nebo organizují bezplatná školení pro učitele a žáky," doplňuje Jiří Moravec.
Kromě toho někteří zaměstnavatelé podporují žáky vybraných oborů také finančně přímo, většinou formou stipendií a dalších pobídek. Přispívají například na ubytování, stravování, jízdné do školy, učební pomůcky.
Přímá finanční podpora žáků se liší dle oborů i jednotlivých budoucích zaměstnavatelů. Nejvyšší finanční podporu v Jihočeském kraji může získat v současné době žák ze stipendijního programu Českých drah, a. s., na Střední škole v Českých Velenicích, a od Metrostavu, a. s., Praha, na Střední průmyslové škole strojní a stavební v Táboře.
Nejvíce žáků z hlediska jejich počtu podporují firmy Robert Bosch, s.r.o., Č. Budějovice, Jihostroj, a.s., Velešín, GPH Gmbh, s.r.o., Trhové Sviny, Linde Pohony, s.r.o., Č. Krumlov, ZVVZ, a.s., Milevsko, ČD Cargo, a.s., Magna Cartech, s.r.o., České Velenice, Groz-Beckert-Czech, s.r.o., Kovosvit MAS, a.s., Sezimovo Ústí, E.ON Česká republika, s.r.o., TRW-DAS, a.s., Dačice, Kočí, a.s., Písek, Moeller Elektrotechnika, s.r.o., Suchdol nad Lužnicí.
V Jihočeském kraji nabízejí stipendium žákům i další firmy (Motor Jikov Group, a.s., Brisk Tábor, a.s., Efaflex -CZ, s.r.o., Tábor, Micro-Epsilon Czech Republic, s.r.o., Bechyně), zatím však nebyla nabídka ze strany žáků využita.
„Finanční příspěvky školám i žákům jsou v současné době velmi dobrým krokem, kdy je na trhu práce nedostatek středoškolských absolventů v oblasti elektrotechniky, strojírenství, stavebnictví či dopravy. Informace o možné podpoře žáků při vzdělávání na střední škole tak může pomoci rodičům a jejich dětem při rozhodování o budoucím zaměstnání, tedy o zvolení vhodného učebního nebo studijního oboru," zdůrazňuje Jiří Moravec.

Bližší informace je možno získat přímo na níže uvedených školách a kontakty na školy je možné nalézt na internetových stránkách kraje http://gis.kraj-jihocesky.cz/skoly.jsp s přímým vyhledávačem příslušné školy.

Přehled škol, jejichž žáci vybraných oborů jsou zaměstnavateli podporováni přímo:

  • Střední škola, České Velenice, Revoluční 220,
  • Střední odborná škola strojní a elektrotechnická, Velešín, U Hřiště 527,
  • Vyšší odborná škola, Střední škola, Centrum odborné přípravy, Sezimovo Ústí, Budějovická 421,
  • Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Milevsko, Čs. armády 777,
  • Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola automobilní a technická, České Budějovice, Skuherského 3,
  • Střední odborná škola elektrotechnická, Centrum odborné přípravy, Hluboká nad Vltavou, Zvolenovská 537,
  • Střední škola technická a obchodní, Dačice, Strojírenská 304,
  • Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Písek, Komenského 86,
  • Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Třeboň, Vrchlického 567,
  • Střední průmyslová škola strojní a stavební, Tábor, Komenského 1670.
Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku