sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto aktualita (118.27 KB)
Kořeny píseckých romských rodin zmapuje nová výstava v Prácheňském muzeu
30.03.2009

Dosud největší výstavu na jihu Čech, věnovanou historii romského obyvatelstva v regionu Písecka a bývalého Prácheňska, otevře ve středu (1. dubna) Prácheňské muzeum v Písku, jehož zřizovatelem je Jihočeský kraj. Nápad uspořádat výstavu Romové na Písecku - Roma Piskostar vzešel od romského studenta Michala Mižigára, který tak chtěl připomenout 50. výročí příchodu velké skupiny romských obyvatel do jižních Čech. Dle slov etnografa muzea Jana Kouby se Michal poté pustil do složitého rozplétání příbuzenských vztahů píseckých Romů, na jehož konci bylo vytvoření rodokmenů všech tradičních romských rodin v Písku a okolí.

Kromě nejstarších fotografií z jejich rodinných archivů budou na výstavě k vidění také předměty charakterizující romský každodenní život. Na sedmdesát trojrozměrných exponátů zobrazuje tradiční projevy umění, řemesla a víry romských obyvatel. Další část výstavy patří velkoformátovým fotografiím nejznámější české romistky Evy Davidové. „O Romech v našem regionu jsem původně vůbec nic nevěděl. Nejzajímavější bylo odkrývat jejich kořeny, takže jsem se vydal i do slovenských osad a viděl podmínky, které se vlastně za posledních padesát let vůbec nezměnily. Odchod do Československa za prací byl tehdy jedinou nadějí těchto rodin. Výstavou chceme Jihočechy seznámit s netradičním tématem a nejen píseckým Romům ukázat způsob života jejich pradědečků a prababiček," uvedl etnograf Prácheňského muzea Jan Kouba.

Výstavu, na jejíž přípravě se podílelo Muzeum romské kultury v Brně, Regionální muzeum v Českém Krumlově, Milevské muzeum, Prachatické muzeum a regionální archivy, zahájí v 17 hodin slavnostní vernisáž. Účast na ní přislíbili také terénní pracovník společnosti Člověk v tísni Matěj Šarközi a etnografka a fotografka Eva Davidová. O hudební doprovod se postarají iniciátor akce a houslista Michal Mižigár spolu s bratrem Janem.

S romskou tematikou v „živé podobě" se budou moci seznámit návštěvníci v muzeu 8. dubna. V den oslav Mezinárodního dne Romů se v přednáškové síni a na nádvoří muzea koná ve spolupráci s píseckým občanským sdružením Naděje romský festival s tanci a zpěvy. Žloutkové divadlo z Volyně zahraje Cikánskou pohádku, romský řemeslník Stanislav Kejval bude všechny zájemce učit plést pomlázky a romský malíř Paly Paštika bude malovat. Závěry archivních výzkumů a práce mezi píseckými Romy budou v průběhu roku vydány formou malé publikace Romové na Písecku.

Další fotografie k článku (.zip - 224.83 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku