sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Jihočeská iniciativa zacelí pozůstatky rozdělení Evropy železnou oponou
4.05.2009

V Táboře v neděli začala konference 20/5 Years after. Další jihočeský příspěvek českému předsednictví Evropské unii. Konference se ohlédne za dvaceti lety od pádu železné opony a za pěti lety od rozšíření Evropské unie. Zástupci Jihočeského kraje na konferenci představí strategii pro železnou oponu. Projekt, který má i po roce 2013 umožnit čerpání financí z evropských fondů. Včera hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a bývalý hejtman Jan Zahradník se strategií seznámili vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. Ten projektu vyslovil podporu.

Strategie pro železnou oponu je projekt Jihočeského kraje. Má podpořit rozvoj příhraničních oblastí podél celé bývalé železné opony, která se táhla od Severního moře po Středozemní moře. Za čtyřicet let, kdy od sebe východní a západní Evropu dělily ostnaté dráty, bylo území pohraničí zapomenutou periferií, o jejíž rozvoj se nikdo nestaral. Dvacet let od pádu železné opony se situace v těchto regionech částečně zlepšila. Vznikají jednotlivé projekty, které mají za cíl přemostit vztahy mezi Čechy a Rakušany.

„Naší strategií říkáme, že příkop, který se v těchto oblastech vybudoval za čtyřicet let, nejde jenom přemostit, ten je potřeba zasypat. Máme zájem do těchto hospodářsky slabých oblastí, ať už na české straně, nebo na straně německé, rakouské, investovat prostředky. Aby tam lidé chtěli bydlet, nacházeli práci, aby tam byla dobrá dopravní obslužnost, která bude fungovat i přes hranice," uvedl k projektu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Strategie se netýká jen česko-německého a česko-rakouského příhraničí, ale i maďarsko-slovenské hranice, maďarsko-rakouské hranice, či hranice Polska s Německem.
Jihočeský kraj nyní se strategií pro železnou oponu oslovuje další regiony. „Oslovil jsem politické reprezentanty jednotlivých regionů a chodí mi velmi kladné odezvy. Všichni chápou, že iniciativa vyvolaná Jihočeským krajem, se dotýká jich všech a do budoucna z toho mohou mít peníze pro rozvoj svých regionů," dodal k cílům strategie hejtman Zimola.

Současný a bývalý jihočeský hejtman s projektem na konferenci v Táboře seznámili vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. Ten projektu vyslovil podporu. „Projekt přichází v pravý moment. Pět let od rozšíření EU, dvacet let od pádu železné opony. Je to příležitost, jak se podívat s odstupem jedné generace, co se s pádem železné opony změnilo a co ještě zbývá zacelit. Nápad oslovit Evropskou komisi a Evropskou unii s iniciativou přeshraniční spolupráce zemí, které se s železnou oponou potýkaly, je důležitou iniciativou. Je to typická jihočeská iniciativa. Za poslední tři roky mám zkušenost, že pokud nějaká iniciativa měla hlavu a patu, tak to byla jihočeská iniciativa. Ten nápad je dobrý, přichází v dobrou dobu," uvedl na adresu strategie pro železnou oponu vicepremiér Vondra.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku