sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Jana Krejsová a předseda o.s. KreBul Zdeněk Krejsa (136.88 KB)
Konference připomněla pochod smrti
5.05.2009


Připomenout tragické události konce druhé světové války bylo cílem dvoudenní odborné konference (4.-5.5.) s názvem Volary a pochod smrti - vzdělávání o holocaustu, kterou připravilo volarské občanské sdružení KreBul. Konference se konala u příležitosti pietní vzpomínky na oběti pochodu smrti židovských žen, který vyšel koncem ledna 1945 z koncentračního tábora Grünberg. Postupně se dostal do koncentračního tábora ve Svatavě u Sokolova a odtud byly ženy 20. dubna vyhnány na další pochod, který skončil 4. května ve Volarech. Následující den téměř polovina žen pokračovala v pochodu směrem na Prachatice, kde u obce Cudrovice došlo k tragédii, při níž esesáci postříleli 22 žen. Jejich ostatky převezli příslušníci wehrmachtu zpět do Volar a „uložili" do společného hrobu na hnojišti u hospodářské usedlosti pod městským hřbitovem. V prvních poválečných dnech se pak Volary staly posledním místem odpočinku pro 95 žen, které jsou pochovány na zdejším hřbitově obětí pochodu smrti.

„O pochodech smrti toho lidé už moc nevědí, zejména mladá generace. V učebnicích dějepisu se na válečné období a hlavně na konec druhé světové války s koncentračními tábory a pochody smrti trochu zapomíná. Proto jsme letošní konferenci, která se poprvé konala loni, zaměřili na vzdělávání o holocaustu," říká Zdeněk Krejsa, předseda o.s. KreBul. S událostmi, které provázely válečné období, seznamuje Zdeněk Krejsa se svou babičkou Jaroslavou Krejsovou, autorkou knihy Přes Volary přešla smrt, na besedách žáky základních a středních škol. Jak na konferenci zaznělo, je přitom třeba využívat i moderní zdroje, který přináší například internet.

„Mladí lidé by se měli zajímat o minulost, ale je třeba jim informace podat formou, jaké porozumí. Vlivem počítačových her přestávají rozeznávat skutečný a virtuální svět, ale jsou schopni informace přijmout, pokud zvolíme tu správnou formu jejich předání," uvedla včera na konferenci Jana Krejsová, krajská radní pro školství, mládež a tělovýchovu.

Jednou z těchto forem předání informací by se mohl stát projekt Jihočeské univerzity a univerzity v Pasově „Jak přibližovat region přes hranice", jehož cílovou skupinou jsou nejen učitelé dějepisu, ale i žáci a studenti a široká veřejnost. Projekt zahrnuje mimo jiné i webové stránky www.onlinemodule.eu, na kterých jsou zatím umístěna témata Zlatá stezka, Železná opona, Nucené vysídlení, Koncentrační tábor Flossenbürg a přibýt by měly i témata, zachycující okupaci Československa i perzekuce německých antifašistů. Účastníci konference měli možnost zhlédnout také videodokument „Vzpomínka na číslo 47772 - příběh Renaty Dindové", navštívili také volarské muzeum, kde je expozice věnovaná právě pochodu smrti. Na hřbitově obětí pochodu smrti pak uctili památku žen umučených nacisty.

Foto: Jana Krejsová a předseda o.s. KreBul Zdeněk Krejsa (.jpg - 130.85 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku