sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto aktualita (148.94 KB)
Kraj posiluje přeshraniční spolupráci
15.05.2009


Včera se v Hluboké nad Vltavou konala Evropská konference obcí u příležitosti českého předsednictví EU a 12. konference hornorakouských obcí. Pozvání přijali představitelé Rakouského svazu obcí včetně jejich předsedy Helmuta Mödlhammera a honorární konzul Ludwig Scharinger. Za jihočeskou stranu se účastnil hejtman Jiří Zimola, někteří radní a členové Svazu měst a obcí Jihočeského kraje.

"Včerejší konference byla další významnou akcí po březnovém zasedání šéfů diplomacií zemí Evropské unie, kterou jako příspěvek českému předsednictví v kraji pořádáme. Tentokrát ale neplánujeme žádná zvláštní bezpečností opatření," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Připomněl, že nejviditelnější událostí, realizovanou při příležitosti našeho předsednictví EU je cesta z jižních Čech až na konec světa, jejíž cílem je připomenout mírové poselství vedené Jaroslavem Lvem z Rožmitálu a Blatné a prezentoval projekt Jihočeského kraje Strategie pro odstranění následků železné opony. Má podpořit rozvoj příhraničních oblastí podél celé bývalé železné opony, která se táhla od Severního moře po Středozemní moře. Za čtyřicet let, kdy od sebe východní a západní Evropu dělily ostnaté dráty, bylo území pohraničí zapomenutou periferií, o jejíž rozvoj se nikdo nestaral. Dvacet let od pádu železné opony se situace v těchto regionech částečně zlepšila. Vznikají jednotlivé projekty, které mají za cíl přemostit vztahy mezi Čechy a Rakušany.

„Naší strategií říkáme, že příkop, který se v těchto oblastech vybudoval za čtyřicet let, nejde jenom přemostit, ten je potřeba zasypat. Máme zájem do těchto hospodářsky slabých oblastí, ať už na české straně, nebo na straně německé, rakouské, investovat prostředky. Aby tam lidé chtěli bydlet, nacházeli práci, aby tam byla dobrá dopravní obslužnost, která bude fungovat i přes hranice," vysvětlil náplň projektu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Strategie se netýká jen česko-německého a česko-rakouského příhraničí, ale i maďarsko-slovenské hranice, maďarsko-rakouské hranice, či hranice Polska s Německem.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku