sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Součástí Střední školy pro životní prostředí a hospodářství v Yspertalu je také ekologický park, který si prošli Jana Krejsová a Ladislav Honsa (153.99 KB)
Mezinárodní ekologický projekt středních škol načal druhou desítku ročníků
11.06.2009

V dolnorakouském Yspertalu vyvrcholil včera závěrečnou konferencí 11. ročník mezinárodního ekologického projektu partnerských škol, kterými jsou Gymnázium a ekologická škola Tokaj z Maďarska, Gymnázium Cieszyn z Polska, HLUW Yspertal a Střední odborná škola pro ochranu a tvorbu životního prostředí Veselí nad Lužnicí, jejímž zřizovatelem je Jihočeský kraj.

„Hlavní cíle společných projektů, které vznikly již v roce 1999, spočívají v tom, že žáci třetích ročníků řeší odbornou problematiku, učí se pracovat v týmu a zároveň používají cizí jazyk, v tomto případě angličtinu, což je podmínka projektu," říká Ladislav Honsa, ředitel veselské školy. Letošní ročník nesl název „Chráněná území v Dolním Rakousku", přičemž témata se střídají podle návrhu hostitelské školy. Například loňský ročník, který se konal ve Veselí nad Lužnicí, měl téma „Lidská činnost a její vliv na životní prostředí". (Její závěry jsou na webových stránkách školy.) „Žáci pokaždé ve smíšeném týmu pracují v terénu, v laboratořích, sestavují společné prezentace, které pak přiblížují na konferenci a poté vypracují závěrečné zprávy," doplňuje Ladislav Honsa.

V Dolním Rakousku jsou žáci od minulé soboty. Pracovali v terénu čtyř národních parků - Gesäuse, Kalkalpen, Ötscher a Ysperklamm. Zkoumali například typické rostliny parků, složení vody, živočichy. „Konkrétně naše skupina se v Národním parku Ötscher zaměřila na vegetaci, látky ve vodě, krajinný ráz i značení turistických stezek," přibližuje práci jednoho z týmu Jakub Janda, který na veselské škole studuje ochranu a tvorbu životního prostředí. Ten byl jedním z dvaceti žáků, které škola do Yspertalu vyslala.

„Vybrali jsme žáky z boru ochrana a tvorba životního prostředí a z přírodovědného lycea, kteří měli zájem a jsou schopní se anglicky domluvit," vysvětluje ředitel školy. „Jak jsem se přesvědčila přímo na místě, tento projekt je opravdu velkým přínosem pro to, aby si žáci zvykli pracovat v týmu, naučili se vzájemně spolupracovat a komunikovat. To všechno budou pro svoji další práci potřebovat. Takovéto projekty mají smysl a budeme je podporovat," uvedla na konferenci Jana Krejsová, krajská radní pro školství, mládež a tělovýchovu.

Existenci střední odborné školy pro ochranu a tvorbu životního prostředí velmi zásadně vnímá i její domovské město Veselí nad Lužnicí. „Existence této školy je pro nás zásadní, proto se snažíme ji v rámci možností podporovat. Tyto projekty praktickým způsobem přispívají k vzájemné spolupráci mladých lidí a to je třeba udržovat. Pro nás je to zajímavější o to víc, že na základě spolupráce škol vznikla spolupráce i mezi naším městem a městem Yspertal," poukazuje Jaromír Novák, starosta Veselí nad Lužnicí a krajský radní.

Žák 3. ročníku oboru ochrana a tvorba životního prostředí Jakub Janda hovoří o práci v dolnorakouském Národním parku Ötscher s radní Janou Krejsovou (.jpg - 118.32 KB)

Jakub Janda (vpravo) při prezentaci na závěrečné konferenci (.jpg - 119.03 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku