sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Soutěž „Evropa ve škole" vychovává mladé lidi k evropanství
12.06.2009


Až do pátku 26. června je ve vimperském Amber Hotelu Anna k vidění výstava nejlepších prací 18. ročníku celorepublikové výtvarné a literární soutěže „Evropa ve škole". Každoročně ji vyhlašuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Český národní komitét projektu „Evropa ve škole". Organizátorem letošního národního kola bylo Gymnázium a Střední odborná škola ekonomická ve Vimperku, kde byly ve čtvrtek večer výsledky vyhlášeny v městském kulturním středisku.

„Mezinárodní soutěžní výtvarný a literární projekt Evropa ve škole představuje úspěšnou formu vzdělávání a výchovy k evropskému myšlení. Je určen dětem a mladým lidem od pěti do 21 let ze všech typů škol, včetně mateřských a uměleckých, a školských zařízení," říká Jana Krejsová, krajská radní pro školství, mládež a tělovýchovu. Konkrétním naplněním těchto snah v jednotlivých zemích Evropy je především soutěž mladých výtvarníků a literátů, výstavy a jiné formy propagace jejich tvorby, tvůrčí semináře a podobně. Na mezinárodní úrovni pak setkání a semináře s výměnou zkušeností, sbližováním a poznáváním. Projekt je organizován nepřetržitě od roku 1953 ve 33 zemích, nejdříve pod názvem "Den evropských škol", poté "Evropa ve škole". Děje se tak pod záštitou Rady Evropy, Evropského parlamentu, Komise Evropské unie, Evropské kulturní nadace a dalších významných institucí.

Letošní ročník nesl motto „Evropský rok tvořivosti a inovace vzdělání a kultury" a Český národní komitét vyhlásil v jeho rámci tato témata: Škola snů-dílna lidskosti; Tvořit neznamená bořit, ale smysluplně stavět; Vzdělání kráčí ruku v ruce s kulturou; Orbis pictus - Svět v obrazech a obraz světa; Žít kulturně znamená žít v souladu s lidmi; Evropa je kontinent, který „paprsky kultury a vzdělání" osvítil svět.

Ve výtvarné části soutěže z jihočeských účastníků obdržely ceny v kategorii 3 (13-16 let) ZŠ Čkyně za kolektivní dílo „Evropské slunce" a zvláštní cenu ZŠ Mistra Jana Husa Husinec za kolektivní práci „Malujeme Šumavu s Cyrilem Chramostou". Velmi úspěšní byli Jihočeši v kategorii 4 (17-20 let), kde cenu získali Zdeněk Hromádka ze ZUŠ Strakonice za dílo Divadlo světa (keramika), Klára Podlahová z Gymnázia Strakonice za dílo Gramotností proti rozdílům a kolektiv ZUŠ Strakonice za dílo Hra na madony.

V literární soutěži obsadila v kategorii 15-17 let 1. místo Barbora Čunátová z Gymnázia Pierra de Coubertina Tábor s povídkou Socha odvahy, na 2. místě skončila Veronika Sladovníková z Gymnázia a Střední odborné školy ekonomické Vimperk s prací Úděl nevinného studenta. V kategorii 18-21 let skončil na 2. místě Lukáš Pečeně z Gymnázia a Střední odborné školy ekonomické Vimperk s povídkou Vánoční příběh, na 3. místě se umístil Vojtěch Wagner z téže školy za práci Nic není dobré ani zlé samo o sobě. Záleží na tom, co si o tom myslíme (W. Shakespeare).

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku