sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Hejtman Jiří Zimola ke jmenování Dalibora Stráského pověřencem pro jaderná zařízení
11.05.2011

Se zájmem jsem si v pondělí v podvečer vyslechl Dvacetiminutovku na Radiožurnálu. Martin Veselovský v ní zpovídal nového pověřence hornorakouské vlády pro jaderná zařízení v sousedních zemích, Jihočecha Dalibora Stráského. Informace, že by se právě Stráský měl stát nástupcem bývalého pověřence Radka Pavlovce, si už několik dnů cvrlikali vrabci na střeše nejen jaderné elektrárny Temelín.

Nový pověřenec D.Stráský v rozhovoru překvapivě uvedl, že Hornímu Rakousku vlastně vůbec nejde o odstavení Temelína nebo Dukovan, ale „jen" o jejich další nerozšiřování. Vyhnul se však odpovědi na to, co nejen Jihočechy zajímá především - jakou formu bude mít ono avizované přesvědčování o nebezpečnosti jádra, kam až budou chtít protijaderní aktivisté ve svých protestech zajít?! Dočkáme se dalších blokád hranic?

Osobně se na působení Dalibora Stráského v jeho nové funkci těším. Opravdu. Bez ironie. Očekávám totiž od něj moderní způsob komunikace, nikoli ve smyslu užívané techniky, ale v pochopení a respektování existujících dobrých (jiho)česko-rakouských sousedských vztahů. S jeho předchůdcem žádná taková komunikace možná nebyla. Vyhraněnost jeho názorů a pohrdání všemi, kdo měli jen trochu jiný názor, ji prostě znemožňovaly. Není proto divu, že i hornorakouský deník OÖN podrobil Pavlovcovo působení těžké kritice. „Temelín je v provozu. Temelín bude v příštích letech rozšířen. Protesty budou naším severním sousedem, pokud vůbec, registrovány s pokrčením ramen. Vztah mezi oběma státy je narušen, nikoli ale výměna energie. Dráty mezi Temelínem a Německem jsou rozžhaveny a proud je s přirážkou importován přes Bavorsko do Rakouska", bilancuje OÖN.

Dalibor Stráský má před sebou těžkou úlohu. Měl by přesvědčit, že odpor proti jaderné elektrárně Temelín je opravdu odporem zdola, není politickou propagandou a není živen tučnými odpustky nejrůznějším protijaderně se tvářejícím sdružením a spolkům. Jsem pro diskusi a vysvětlování. Nejsem pro divadlo, hysterii a politický populismus. Uráží mě nápisy na sloupech veřejného osvětlení v Rakousku, uráží mě manipulace se školou povinnými dětmi a zneužívání davové psychózy. Snad se za působení vystudovaného jaderného fyzika D.Stráského posuneme dál!

J.Zimola, jihočeský hejtman

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku