sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto: První změnou, které si návštěvníci po rekonstrukci Jihočeského muzea všimnou, bude přesunutí hlavního vchodu na Senovážné náměstí. (171.79 KB)
Kroupami poničená střecha prodraží rekonstrukci muzea
5.02.2013

Především krupobití, které se v létě 2012 přehnalo nad jižními Čechy, se podepsalo na prodražení a prodloužení rekonstrukce historické budovy Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Na objektu totiž poškodilo střechu, jejíž oprava nebyla v plánu.

Rekonstrukce muzea měla původně stát téměř 105 milionů korun. Začala v srpnu 2012 a její délka se předpokládala na 1,5 roku. Kvůli obnově střechy a dalším dodatečným úpravám se ale práce prodraží o 7,9 milionu. Celková částka se tak vyšplhá k necelým 113 milionům. Datum jeho otevření se pak posune o tři měsíce, tedy zhruba na květen 2014. Náklady hradí coby zřizovatel muzea Jihočeský kraj.

„V rámci tak velké rekonstrukce určitě není pochyb o to, že by měla být udělána pořádně. Pokud byla střecha v průběhu rekonstrukce krupobitím poškozena, nebudeme jí rekonstruovat jen částečně. Myslím si totiž, že si muzeum novou střechu na další desítky let zaslouží. Proto jsme připraveni peníze na její obnovu uvolnit," řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Do navýšení ceny rekonstrukce se zároveň promítnou i další dodatečné práce, které nebyly v původním projektu zahrnuty a přišlo se na ně až poté, co se začalo v muzeu pracovat. „Jedná se například o výměnu hromosvodu či záměnu původně plánovaných vnitřních dřevěných oken za plastová," upřesnil náměstek hejtmana Jaromír Slíva.

Hlavním cílem rekonstrukce je vrátit budově původní poslání, ke které byla před více než 100 lety postavena, a to k muzejním účelům. „Uvnitř postupně vznikaly kanceláře, depozitáře či dílny, kvůli čemuž výrazně ubylo výstavních prostor. Opravy mají tento stav změnit," naznačil ředitel muzea Pavel Šafr.

První změnou, kterou si ale návštěvníci všimnou, bude přesunutí hlavního vchodu z Dukelské ulice na opačnou stranu, tedy ze Senovážného náměstí. Mezi další novinky bude patřit impozantní vstupní prostor, kavárna či prodejna s upomínkovými předměty a muzejními publikacemi. „Je třeba se přizpůsobit trendu doby a nabídnout návštěvníkům lepší zázemí i služby. Zároveň tím chceme dosáhnout toho, aby se v muzeu zdrželi delší čas, než ten, který je vyhrazen jen na konkrétní prohlídky," doplnil Slíva.

Po přestěhování hlavního vstupu na Senovážné náměstí už lidé dlouho volali. Řada z nich se ale mylně domnívala, že se tu nacházel i původně. „To ale není pravda. Nikdy se nepoužívaly jako hlavní vchod. Byly tu pouze pro případ, že by do muzea zavítala nějaká vzácná návštěva," vysvětlil Šafr.

Kvůli novému hlavnímu vchodu a vstupní hale přijde muzeum o dosavadní největší výstavní sál. Z celkového pohledu to ale problém nebude. Dostatečná velikost expozic zůstane zachována například i díky tomu, že se kanceláře přestěhují do půdních prostor.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích patří k nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech. Jeho historická budova byla postavena v letech 1899 až 1901 a první návštěvníky zde přivítali v roce 1903. V současnosti se orientuje na přírodní a společenské vědy a do rekonstrukce tu byly stálé expozice přírody, pravěku a středověku.

Pod správu Jihočeského kraje přešlo muzeum v roce 2001, před tím spadalo pod ministerstvo kultury. Pracuje tu kolem 60 zaměstnanců, z toho 40 v právě opravované historické budově. Náklady na roční provoz přesahují 30 milionů korun, z toho až 85 procent jde z kasy zřizovatele.

Audio ke stažení (.zip - 618.18 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku