sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto: Ředitel ZŠ Grünwaldova Vladimír Caldr převzal od hejtmana Jiřího Zimoly profesní mapu. (122.21 KB)
Jihočeský hejtman rozdal ředitelům škol profesní mapy
17.04.2013

Máte doma dítě se vztahem k technice? Nevíte si rady, na jaký obor ho poslat po základní škole, aby si poté našlo i dobré zaměstnání? Napovědět vám může tzv. profesní mapa nesoucí název Studovat technické obory je moderní - dobré zaměstnání, jistá budoucnost. Na ní je vyznačeno celkem 14 středních škol a 38 firem, které mezi sebou na jihu Čech úzce spolupracují.

Poprvé byla mapa představena na společném jednání k 1. výročí podpisu Sektorové dohody Strojírenství v úterý 16. dubna 2013 na Krajském úřadu Jihočeského kraje. A přímo odsud si ji odnesli i zástupci základních škol z Českých Budějovic, Strakonic, Soběslavi a Slavonic na Jindřichohradecku. Předal jim ji jihočeský hejtman Jiří Zimola. Zároveň se počítá s tím, že ji v nejbližší době dostanou všechny základní školy v kraji.

Uvedená sektorová dohoda vznikla loni v dubnu jako modelový příklad spolupráce mezi zaměstnavateli, zřizovatelem středních škol - tedy Jihočeským krajem, a školami samotnými. Jejím cílem je zlepšení koordinace aktivit směřujících k rozvoji vzdělávání v technických oborech, jejichž absolventů je na trhu práce nedostatek a tím i uspokojit požadavky zaměstnavatelů.

„Jsem rád, že jsme si k prvním narozeninám mohli nadělit dárek v podobě této profesní mapy. To ostatně svědčí o tom, že loni uzavřená dohoda neusnula, ale naopak aktivně žije. A výsledky naší roční spolupráce dostaly konkrétní podobu," uvedl Zimola.

O tom, že se tento projekt i nadále rozvíjí, svědčí skutečnost, že se rozšířuje i do škol základních a mateřských. „Žáci základních škol navštěvují technické střední školy, kde si mohou vyzkoušet například práci u ponku. A kreativitu u těch nejmenších se snažíme probouzet například tím, že školkám i školním družinám věnujeme například stavebnice Merkur," naznačila Věra Vrchotová, předsedkyně Sektorové rady pro Strojírenství a zároveň ředitelka pro rozvoj lidských zdrojů v Motoru Jikov Group, a.s., v Českých Budějovicích.

Jednou ze škol, která v rámci Sektorové dohody Strojírenství spolupracuje se základními školami i firmami, v tomto případě se zmíněným Motorem Jikov Group, je Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola automobilní a technická v Českých Budějovicích. „Do Motoru například posíláme naše učně na praxi a zároveň umožňujeme školákům z druhých stupňů základních škol, aby si u nás zkusili manuální práci, respektive jim tím suplujeme dílny, které na většině škol už zrušili. Není totiž nic horšího, než když se k nám na nějaký technický obor přihlásí žák, který neumí vzít ani šroubovák do ruky," popsal Jan Šindelář, ředitel této školy a zároveň člen Sektorové rady pro Strojírenství.

To, že děti o tuto náhražku dílen mají opravdu zájem, potvrdil například Jaroslav Vaněk, ředitel Základní školy Kubatova v Českých Budějovicích. „Myslel jsem si, že něco takového jako dílny, už děti dávno nezajímá. Ale jsou z toho naopak nadšené. Za to, že jim toto pan ředitel Šindelář umožňuje, bych mu chtěl poděkovat," řekl Vaněk s tím, že se mu líbí i nově představená profesní mapa. „Myslím, že i to přinese brzy pozitivní výsledky," dodal.

Kladně hodnotí roční trvání Sektorové dohody Strojírenství i Ivan Loukota, ředitel krajské pobočky Úřadu práce ČR v Českých Budějovicích. „Sektorová dohoda je důkazem toho, že jde firmám, krajskému úřadu i školám o to, aby mladí lidé neskončili v evidenci úřadu práce, ale naopak našli dobře placená zaměstnání," uzavřel.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku