sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto: Betlém z chleba bude usilovat o rekordní zápis. (64.23 KB)
Betlém z chleba bude usilovat o rekordní zápis
1.11.2013

Součástí letošního mezinárodního gastronomického festivalu Gastrofest (7. - 9. 11.) bude na českobudějovickém výstavišti také soutěž o nejlepší cukrářský a pekařský výrobek „Budějovické mlsání", které pořádá Střední škola obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborná škola Kněžskodvorská v Českých Budějovicích. A právě tato škola se v rámci této soutěže pokusí v pátek 8. listopadu v pavilonu E5 o rekordní zápis s chlebovým betlémem o rozměrech 4 x 2 metry.

„Jeho vytvořením chceme přinést staročeskou tradici, což betlém z chleba, jak jsme zjistili, je," říká Zdeňka Zaimlová, zástupkyně ředitele pro odborný výcvik.

Zároveň se jedná o ukázku šikovnosti žáků a učitelů odborného výcviku oborů pekař, aranžér a cukrář. Figurky a krajina jsou vytvořeny kombinací různých technik, např. drobením, řezáním, vyřezáváním, modelováním, lepením. Na betlém se spotřebovalo 120 kilogramů chleba v syrovém stavu, na řadu přišly i ocet a špejle.

„Betlém vznikal dva měsíce a byla to náročná, ale velmi zajímavá práce a velká zkušenost. Z výsledku máme všichni ohromnou radost," doplňuje Zdeňka Skořepová, studentka prvního ročníku oboru aranžér.
Betlém zahrnuje celkem 558 objektů z kůry a těsta. Z kůry je 416 objektů, např. 17 chaloupek, kostel, mlýn, dva mosty, 195 stromů, 38 palem, 32 ovcí, šest velbloudů, dva rybníky a další. Z těsta je 106 postaviček a 36 zvířat.

Co se týká soutěže „Budějovické mlsání", žáci do 20 let představí ve čtvrtek 7. listopadu od 10.30 hodin své cukrářské výrobky v disciplínách dort a cukroví/minizákusky, pekaři pak koláče a betlémy. Střetnou se žáci z osmi středních škol a učilišť z Českých Budějovic, Třeště, Vodňan, Tábora, Sokolova, Písku, Hněvkovic a Volyně.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku