sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto: Darujte na Valentýna nejen své srdce, ale také krev. (151.67 KB)
Darujte na Valentýna nejen své srdce, ale také krev
9.02.2015

Červená barva neodmyslitelně patří k svátku svatého Valentýna, červená jsou valentýnská srdce, přání, květiny, které obdržíte od svých milovaných. Červená je především také krev, kterou se žáci Střední školy obchodní, České Budějovice, Husova 9 již po dvanácté nebojí u příležitosti tohoto svátku darovat. Červená barva totiž nesymbolizuje ani tak lásku, jako spíše životní vitalitu a energii, která je s krví úzce spojena.
Již dvanáctiletou tradicí se může pyšnit unikátní akce, která přivedla na transfuzní oddělení českobudějovické nemocnice přes čtyři stovky nových dárců krve. U příležitosti svátku svatého Valentýna sem přicházejí dobrovolníci z řad žáků a pedagogů Střední školy obchodní, aby zpečetili svou lásku k životu několika kapkami darované krve.

Akce Valentýnská kapka krve vzešla před dvanácti lety z nápadu partnerské školy v Bratislavě a i po těchto letech stále motivuje mladé lidi ke kroku, ke kterému by třeba sami těžko hledali odvahu. Důležitosti tohoto rozhodnutí si je vědom každý z nich. „Darování krve je to nejmenší, co pro společnost mohu udělat," říká žákyně nástavbového studia. Valentinská kapka krve ale především pomáhá prolomit bariéry, zbavuje žáky strachu ze samotného odběru. „Jdu poprvé a mám smíšené pocity. Nevím, co mě čeká, jestli to bolí nebo jestli je to v pohodě," obávají se odběrů nováčci. Mnozí z nich se však po této akci rozhodnou darovat krev pravidelně, jako například jeden z žáků 3. ročníku: „Poprvé jsem daroval krev v rámci akce naší školy měsíc po osmnáctých narozeninách a od té doby ji daruji pravidelné každé tři měsíce."

Ochota k dárcovství je podporována také u žáků, kteří kvůli svému nízkému věku darovat krev ještě nemohou, vytvářejí plakáty a propagační materiály volně navazující na téma celé akce s mottem „Krev je život, život je láska" a zdobí jimi každoročně prostory školy, aby upoutali pozornost co největšího počtu nových dárců.

Letos se k odběru krve v únorovém termínu přihlásilo 18 žáků a 5 učitelů. Na transfuzním oddělení českobudějovické nemocnice se s nimi můžeme setkat ve dnech 10. a 12. února. Další dárci navštíví odběrovou stanici v březnu, dubnu a květnu. „Všem za jejich postoj a odhodlání věnovat k Valentýnu vlastní „kapku" krve patří upřímné poděkování", zdůrazňuje ředitelka školy Mgr. Jarmila Benýšková.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku