sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Silničáři mohou v zimě na Lipensku solit
20.10.2015

Konec zmrazkům a náledí, které pravidelně každou zimu komplikovaly motoristům život. Silnice na Lipensku se od letošního roku mohou ošetřovat solí, namísto jen dosud povoleného inertního posypu. Oprávnění k tomu zajistili silničáři a Jihočeský kraj.

„Konkrétně se jedná o úseky ve směru od Dolního Dvořiště přes Lipno nad Vltavou až do Černé v Pošumaví, od Českého Krumlova do Frymburka a od Českého Krumlova přes Černou v Pošumaví až do Želnavy včetně odboček. Jedinou výjimku tvoří silnice z Černé v Pošumaví do Dolní Vltavice, na které se z důvodu ochrany podzemních vod povolení získat nepodařilo," upřesnil Jan Štícha, ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje, která je krajskou příspěvkovou organizací

Zisku povolení sypat silnice solí podle krajského radního pro dopravu Antonína Kráka předcházela dvouletá práce, během které absolvovali pracovníci kraje a silničáři bezpočet jednání. „Šlo například o zpracování posudků vlivu na životní prostředí, výjimek z chráněné krajinné oblasti či přehodnocování stanovisek ochranného pásma vodního zdroje," doplnil Krák.

 

Obce i města v okolí přehrady změnu kvitují s povděkem. Cestáři ušetří za úklid

Kráka těší ohlasy zástupců obcí a měst v okolí přehrady, kteří změnu posypového materiálu s povděkem kvitují. „V zimě se díky tomu zlepší bezpečnost provozu a výrazně to pomůže i řidičům autobusů, kteří vozí tamní obyvatele do práce, k lékaři i do škol. Současně se výrazně zlepší podmínky pro život v zastavěných oblastech, konkrétně se sníží prašnost, kterou po roztání sněhu způsobovaly zbytky inertu," vyjmenoval.

Za další výhodu považuje Krák finanční úspory. „Sypání inertním materiálem bylo totiž nutné provádět opakovaně, protože štěrk často odlétával do příkopů. A zároveň ušetříme i za úklid, který jsme museli po zimě provádět, protože ten u soli odpadá" vysvětlil radní.

Štícha připouští, že do loňského roku byly na výše uvedených komunikacích, i přes veškerou snahu cestářů podílejících se na zimní údržbě, problémy. „Na silnicích se při použití inertního posypu tvořily zmrazky a náledí. Tento stav byl neúnosný a i vzhledem k nárůstu počtu aut mířících do lyžařských areálů, bylo nutné se tímto problémem intenzivně zabývat," řekl.

Po rozhodnutí o změně posypu nechali silničáři vybudovat v Mokré u Černé v Pošumaví sklad na sůl. „S příchodem zimy zde budou v pohotovosti připraveny posypové vozy schopné v případě potřeby ihned vyrazit. Další technika je pak připravena ve Vyšším Brodě," uzavřel Štícha.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku