sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto: Hejtman Jiří Zimola a předseda ČOV Jiří Kejval na TK věnované projektu Jižní Čechy olympijské v Praze. (372.54 KB)
Lipenská přehrada se příští rok v létě promění v olympijský park
21.10.2015


Český olympijský výbor (ČOV) chce využít olympijských her v Riu k propagaci sportu a aktivního životního stylu. Stejně jako během her v Soči chystá i na příští rok v létě olympijský park, kde si lidé budou moci vyzkoušet olympijské i neolympijské sporty a fandit při tom českým reprezentantům v bojích o medaile. Park za podpory Mezinárodního olympijského výboru vyroste na březích Lipenské přehrady. Projekt je vyvrcholením celoroční kampaně Jižní Čechy olympijské.

„Olympijský park Letná Soči, který navštívilo za 18 dní 400 tisíc lidí, slavil mezi veřejností obrovský úspěch. Průzkum mezi návštěvníky jednoznačně ukázal, že se jim park líbil a drtivá většina z nich řekla, že bychom měli park připravit i pro hry v Riu. Zároveň často zaznělo přání, aby se taková akce uskutečnila také někde mimo hlavní město," řekl předseda ČOV Jiří Kejval.

„Rozhodli jsme se tyto hlasy vyslyšet. Zároveň jsme hledali lokalitu, která bude mít vhodné podmínky pro letní sporty, kde budeme moci využít už existující sportoviště, a kde budeme mít podporu místních úřadů i obyvatel. To vše jsme našli na Lipně. Velkou roli sehrál i přístup Jihočeského kraje včetně jeho celoročního programu Jižní Čechy olympijské," vysvětlil volbu Kejval.

Olympijský park Rio Lipno 2016 bude hlavním centrem. Kromě toho olympijské parky - v menším měřítku, vyrostou i v dalších městech. Ve hře jsou Ostrava, Pardubice, Plzeň a další lokality.

 

Jižní Čechy olympijské

Projekt Jižní Čechy olympijské startuje 1. ledna 2016 a navazuje na předchozí krajské projekty Jižní Čechy aktivní a Jižní Čechy husitské. „Jako hrdý jihočeský patriot jsem rád, že jsme tuto akci vyfoukli Praze, Brnu, Ostravě nebo i Plzni a její hlavní část se odehraje v Lipně nad Vltavou a okolí přehrady," uvedl s úsměvem hejtman Jiří Zimola.

Současně Zimola zdůraznil, že kraj chce projekt rozprostřít po celých jižních Čechách. „Kladl jsem na to důraz již při jednáních s ČOV. Nejedná se nám totiž pouze o Lipensko, ale chceme, aby si toho duchu olympismu užili například i lidé na Jindřichohradecku, Strakonicku, Vimpersku či Písecku. Obyvatelé celých jižních Čech se mají opravdu na co těšit," upřesnil.

Cílem projektu je dát lidem okusit různé druhy olympijských sportů. Ale nejen těch letních, ale i zimních. „Proto s projektem Jižní Čechy olympijské budeme startovat již v zimě na jihočeských sjezdovkách i v bílých stopách," naznačil Zimola s tím, že závody, které se již tradičně v kraji organizují, se rovněž ponesou v duchu Jižních Čech olympijských, případně mohou přijít sami organizátoři s novými nápady.

Kraj v této souvislosti v prosinci vypíše grantový program a všichni, kteří budou mít nějaký nápad, jak projekt Jižní Čechy olympijské podpořit, se do něj budou moct přihlásit.

 

Sportovat se bude kolem celého Lipna

Olympijský park se bude rozprostírat po březích celé Lipenské přehrady. „Chceme co nejvíce využít stávající sportovní infrastrukturu, která je prakticky ve všech obcích. Kolem přehrady vede cyklostezka, takže se návštěvníci budou mezi sportovišti moci pohybovat na kole nebo na kolečkových bruslích," popisuje plány marketingový ředitel ČOV Marek Tesař.

Vloni v únoru na Letnou mířily stovky školních výprav, olympijské hry v Riu ale proběhnou během prázdnin. „Rádi bychom na Lipno dostali děti s rodiči. Zapojit je chceme už v průběhu školního roku v rámci Sazka olympijského víceboje. Pozvánku dostane každý účastník víceboje a chystáme soutěže, kde školáci budou mít šanci vyhrát s rodiči pobyt ve sportovních kempech," slibuje Tesař.

 

Srdce v Lipně nad Vltavou

Centrem parku se stane Lipno nad Vltavou, kde v blízkosti mariny najdou návštěvníci celou řadu atrakcí. „Chceme se inspirovat Brazílií. Nabídneme možnost vyzkoušet si plážové varianty celé řady sportů," poodkrývá Michal Caban, který bude mít stejně jako na Letné na starosti program. „Připravujeme koncerty, světelné show a samozřejmě velkoplošné projekce olympijských přenosů a telemosty se sportovci z Ria," doplnil Caban.

V centru parku bude také studio České televize. „Jde o model, který se nám osvědčil už během zimních her v Soči. Prostřednictvím vysílání z olympijského parku můžeme divákům nabídnout k přímým přenosům z Ria neopakovatelné emoce. A návštěvníci parku se opět mohou stát součástí živého vysílání," uvedl ředitel ČT Sport Jiří Ponikelský.

Potkat v olympijském parku budou návštěvníci moci také slavné sportovce historie včetně největších jihočeských hvězd Kateřiny Neumannové, Tomáše Vernera, Karla Poborského a řady dalších.

Olympijský park Rio-Lipno 2016

Celá oblast Lipenské přehrady bude jedním velkým sportovištěm
Možnost vyzkoušet si nejrůznější sporty pod dohledem zkušených instruktorů
Sportovní kempy
Velkoplošné obrazovky, přenosy a telemosty z Ria

 

Sport

Olympijské i neolympijské sporty pro každého
Program pro rodiny s dětmi
Využití místních sportovišť
Vodní sporty na největší vodní ploše v Česku

 

Fandění

Přímé přenosy na velkoplošných obrazovkách
Telemosty z Ria
Vítání olympioniků
Studio ČT

 

Zábava

Koncerty
Laser show, street art, video art, výstavy

 

Výběr akcí pro JČO

Šumavská 30, leden/únor 2016 podle sněhových podmínek

2. - 3. 4. 2016 Ski Racing - závod v obřím slalomu a slalomu, Zadov /závod je Jihočeský Pohár pro přípravku a předžactvo a jako UKZ pro žactvo/
23. 4. 2015 Strakonické vítání, Strakonice /oficiální zahájení turistické sezóny/ cyklo a turistický pochod
7. 5. Švejkova cyklo60ka, Č. Budějovice
21. 5. 2016 Přes kopec na Hradec aneb Jindřichohradecký pedál cyklo akce /oficiální zahájení turistické sezóny v Jindřichově Hradci/
28. 5. 2016 Třeboňská šlapka, Třeboň cyklo akce /oficiální zahájení turistické sezóny v Třeboni/Červen Quadriatlon, Týn nad Vltavou závod se mezinárodní účastí
16. - 18. 6. 2016 Mistrovství ČR v atletice, Tábor

Srpen Festival vodních sportů WAVE , Areál Lídy Polesné České Budějovice

31. 8. - 4. 9. 2016 Evropský pohár v silniční cyklistice Okolo jižních Čech

Srpen 2016 XTERRA Czech, Prachatice

24. 9. 2016 Královský maraton města Písku III. ročník
8. - 9. 10 2016 Krumlovský vodácký maraton
22. 10. 2016 Velká cena olympijského šplhu, Písek kvalifikační závod MČR

 

Akce konané na Lipně

13. - 14. 2 Kramolínský obřák
27. - 28. 2. Mistr Masters
12. 3. Mini obráček
20. - 22.5. Zahájení letní turistické sezóny Lipno 2016 (závody dračích lodí)
9. - 17.7. Lipno Sport Fest 2016

Srpen olympijský park

2. - 4. 9. Gigathlon
10. 9. - Lipno dětem aneb den s Integrovaným záchranným systémem
28. 9. - Lipenský KOLO- toč

Fotografie ke stažení (.jpg - 3262.84 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku