sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Na snímku zleva: Radovan Polanský, Peter Hudák a Josef Knot,  (130.52 KB)
Konference představila možnosti chytrých technologií ve městech
20.09.2017

Snazší parkování, čistší ulice, přesnější hromadná doprava či úspory energií. To jsou témata druhého ročníku konference CityCon, konané ve středu 20. 9. 2017 v Českých Budějovicích. Účastníci řešili hlavně zavádění takzvaného Internetu věcí (IoT – Internet of Things) a jeho využití pro pohodlí obyvatel a turistů.  

Chytré technologie přinášejí řešení v oblastech, které v současnosti trápí obyvatele mnoha měst nejenom v České republice. Může jít například o chytré řešení parkování, zabezpečení budov, odečítání energií i vody, odpadové hospodářství. „Mezi takzvané chytré služby patří například udržitelná městská mobilita, inteligentní budovy a čtvrti, integrované infrastruktury a procesy v energetice, dopravě i informačních a komunikačních technologiích,“ uvedl Josef Knot, 1. náměstek hejtmanky Jihočeského kraje, který nad konferencí převzal záštitu. „Začínáme plánovat krajský program investic, který umožní čerpání prostředků místním městům i obcím, které se budou do systému Internetu věcí zapojovat,“ dodal Josef Knot s tím, že průkopníkem v této oblasti je jihočeské město Písek, kde myšlenka konferenci uspořádat minulý rok vznikla a kde zavedení bezdrátové sítě Internetu věcí připravují. ČD - Telematika plánuje data z IoT integrovat do inteligentních platforem v rámci SmartCity e-services Technologického centra Písek, kde by měl probíhat jejich management zahrnující nejen monitoring, ale i vyhodnocování či jejich interpretaci. „Datová centra i veškeré zázemí pro integraci dat z Internet of Things senzorických platforem máme připraveny,“ upřesňuje Radovan Polanský, výkonný ředitel Technologického centra Písek, které konferenci pořádá.

Inteligentní odpadkové koše samy zavolají popeláře

Kromě zástupců pořadatelského Technologického centra Písek nebo ČD –Telematiky, která se zabývá instalací infrastruktury pro Internet věcí, vystoupili na konferenci i představitelé firem, které mají s chytrými řešeními ve městech zkušenosti ze zahraničí. „Koše Bigbelly jsou učebnicovým příkladem fungujícího systému SmartCity, tedy chytrých měst. Zvyšují efektivitu svozu uličního odpadu tím, že využívají internetového spojení s dispečinkem. Mají vlastní solární panel a vnitřní lis,“ vysvětlila Tereza Dubsky, ředitelka společnosti VERB. Ta v posledních deseti letech instalovala tisíce zařízení ve více než 50 zemích světa. U nás tento systém funguje v Karlových Varech, Praze, Brně a chystají se další. „Účast na konferencích, jako je tato, umožňuje seznámit zástupce municipalit s nejmodernějšími technologiemi a jejich zaváděním do každodenního provozu měst a obcí,“ dodala Tereza Dubsky.

 

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku