sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Hejtmanka Ivana Stráská na návštěvě firmy Groz-Beckert (164.84 KB)
Hejtmanka Stráská ve strojírenském podniku Groz-Beckert: Řešení personálních potřeb strojírenských firem se neobejde bez školské reformy
12.06.2018

Jedním z nejpalčivějších problémů tuzemských strojírenských podniků je v současné době prakticky bez výjimky nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Personální krize v kovoprůmyslu se již projevuje v rozsahu přímo ohrožujícím realizaci nových zakázek i další rozvoj firem. Zvrátit tento negativní vývoj už bez kvalitní reformy školství nebude možné. Vyplývá to z úterního pracovního setkání jihočeské hejtmanky Ivany Stráské se zástupci českobudějovické společnosti Groz-Beckert Czech a Odborového svazu KOVO.

Dílčí cestou z této krize je podle hejtmanky společný postup škol, kraje, státu, odborů a zaměstnavatelů, který bude jednak motivovat mladé lidi a často i jejich rodiče k zájmu o technické obory už při výběru střední školy.

Návštěva ve firmě Groz-Beckert je první ze série cest po nejvýznamnějších zaměstnavatelích v regionu. Hejtmanka Ivana Stráská je plánuje uskutečnit s cílem zmapovat skutečné potřeby našich firem. „Problémy, které jsme se zástupci firmy řešili, jsou dlouhodobé. Trápí je nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Naši studenti, na rozdíl od těch německých, nejsou připraveni na technologicky náročnou práci. Měli bychom přestat o podpoře technického školství jen mluvit a zamyslet se nad reformou celého učňovského školství tak, abychom zajistili firmám v regionu kvalifikované pracovníky a nám všem budoucnost,“ řekla Stráská a zdůraznila, že účinné řešení tohoto problému se opravdu neobejde bez zásadní školské reformy, jejíž součástí musí být i systémová podpora technických oborů a změna způsobu financování systému regionálního školství. „Společnou iniciativou krajů bychom se pak měli snažit příslušné ministerstvo opravdu připostrčit, aby se po letech konečně v tomto směru odhodlalo něco konat,“ dodala hejtmanka.

Schůzka v českobudějovickém výrobním areálu jednoho z nejvýznamnějších světových výrobců komponentů pro textilní průmysl, podle jihočeského zmocněnce nejsilnějšího tuzemského odborového svazu a předsedy Základní organizace OS KOVO při Groz-Beckert Czech Jana Švece přímo navázala na pravidelná jednání krajské tripartity.

„V kovoprůmyslu dnes neexistuje firma, která by tento problém neměla.  Navíc už chybí i lidé méně kvalifikovaní, což bude bohužel možné řešit snad jen importem středně kvalifikovaných pracovníků ze sousedních zemí. Jinak bude hrozit, že někteří zaměstnavatelé budou zvažovat přesun své výroby jinam,“ poznamenal Švec.

Jihočeská hejtmanka dostala v Groz-Beckert Czech mimo jiné možnost seznámit se přímo ve výrobě s opatřeními a investicemi společnosti, které směřují do zkvalitňování úrovně pracovního prostředí.
„Pravidelný růst mezd je jen jedním z pilířů motivace našich zaměstnanců. Vedle různých benefitů a zaměstnaneckých výhod, jako je například 13. a 14. mzda, pět týdnů dovolené, zkrácený úvazek pro vybrané pozice, bezplatná výuka jazyků ve firmě, možnost kariérního růstu, příležitost práce v zahraničí, firemní akce, možnost využití rekreačního zařízení na Lipně a podobně, věnujeme velkou pozornost také úrovni pracovního prostředí našich zaměstnanců,“ konstatoval Jednatel Groz-Beckert Czech s.r.o. Marek Kubuš.

Společnost s ročním obratem ve výši přibližně dvou miliard korun má tři výrobní závody, v Českých Budějovicích, Valašských Kloboukách a Lužicích u Hodonína, v nichž zaměstnává celkem více než 1100 lidí. Zhruba 450 z nich v hlavním závodě v jihočeském krajském městě.

„S paní hejtmankou jsme hovořili na téma klesajícího počtu žáků, úrovně technického vzdělávání a malého podílu praxe, který je způsoben mimo jiné nesouladem mezi učebními osnovami a skutečnými potřebami firmy. Čerství absolventi učilišť a středních škol, pokud už existují, se v reálné praxi musejí učit všechno bezmála od začátku. Tyto věci nelze jinak než změnami ve školském systému napravit,“ dodal vedoucí personálního oddělení Groz-Beckert Czech Jindřich Kubíček.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku