sablona: /usr/local/www/apache22/data/htdocs-wwwtest.kraj-jihocesky.cz/sys/web/templates/uvod
Jihočeský kraj
31. prosince 2018 je provozní doba krajského úřadu z technických důvodů stanovena od 8:00 do 14:00 hodin. Děkujeme za pochopení

Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
mapa Srubce s plánovaným tunelem (153.46 KB)
Jihočeský kraj: obchvat Srubce povede tunelem, vyřeší se tak dopravní zatížení obce
20.07.2018

Minimalizovat hluk, prašnost a dopravní zatížení v blízkosti obce Srubec. To je cílem Jihočeského kraje. Na svém jednání radní proto schválili takovou podobu realizace obchvatu, pomocí níž tohoto cíle dosáhnou. Přeložka silnice druhé třídy číslo 157 tak povede asi 300 metrů dlouhým tunelem. Cena stavby se kvůli tomu navýší cca o 132 milionů korun. Obchvat Srubce, který se bude skládat z přeložky silnice druhé třídy číslo 156 a číslo 157, tedy bude stát okolo 658 milionů korun.

„Při plánování realizace obchvatu požadovali obyvatelé Srubce variantu s tunelem. Po důkladném zvážení všech dalších možností jsme se rozhodli jejich požadavku vyhovět. Varianta obchvatu s tunelem totiž řeší hrozbu dopravní zátěže pro obyvatele Srubce a minimalizuje dopad stavby na životní prostředí,“ vysvětlila hejtmanka Ivana Stráská s tím, že uvedené výhody bohatě vyváží skutečnost, že realizace tunelu celou stavbu prodraží asi o 132 milionů korun. Celkem si stavba obchvatu dlouhého asi 3,5 km vyžádá náklady ve výši 658 milionů korun.

Krajský radní pro veřejné zakázky Antonín Krák k tomu doplnil, že stavbu bude nutno zrealizovat co nejdříve tak, aby plynule navázala na chystanou stavbu dálnice D3. „Z prohlášení vládních činitelů v médiích víme, že obchvat dálnice D3 okolo Budějovic bude vysoutěžen v nejbližší době, tak chceme přeložky silnice druhé třídy číslo 156 a 157 realizovat co nejdříve,“ vysvětlil radní Krák.

Na realizace přeložek nechal Jihočeský kraj zpracovat technickou studii, která zvažuje více možných variant řešení, které podrobně mapují všechny kladné i záporné stránky. „Po důkladném zvážení jsme nakonec vybrali variantu s tunelem, protože přes značnou finanční náročnost minimalizuje negativní dopady dopravy na okolní zástavbu i životní prostředí. Zvýšenou finanční náročnost stavby bychom navíc rádi pokryli z dotace,“ doplnil první náměstek hejtmanky Josef Knot s tím, že žádost o dotaci bude možné podat nejpozději do konce roku 2019.

Mapa s plánovaným tunelem na obchvatu Srubce u ČB. Vybudován by měl být mezi ulicemi K Pomníku a Dobrovodská (.pdf - 727.28 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku